دوشنبه , ۱۰ مهر ۱۴۰۲

هورمون درمانی بعد از یائسگی و احتمال ابتلا به سرطان پستان

هورمون درمانی با استروژن (که گاهی اوقات با پروژسترون همراه است) سال‌هاست که برای تسکین علائم یائسگی و پیشگیری از پوکی استخوان به کار می‌رود. در حال حاضر دلایل زیادی برای استفاده از هورمون درمانی پس از یائسگی (چه هورمون درمانی ترکیبی و چه استروژن درمانی) به غیر از تسکین کوتاه مدت علائم یائسگی وجود ندارد.

هورمون درمانی ترکیبی- علاوه بر بالا بردن خطر ابتلا به سرطان پستان، احتمال ابتلا به بیماری قلبی، لخته شدن خون و سکته مغزی را هم بیشتر می‌کند، اما خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و پوکی استخوان را کم می‌کند. برای جلوگیری از بروز این علائم، روش‌های «غیر هورمونی» دیگری برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان وجود دارد و غربالگری هم اکثر اوقات می‌تواند از سرطان روده بزرگ جلوگیری کند.

*استروژن درمانی-به نظر نمی‌رسد که این نوع درمان باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان شود، اما خطر سکته مغزی را زیاد می‌کند.
بهتر است فرد و پزشک تصمیم در انجام این نوع درمان را بعد از سنجش مضرات و فواید هورمون درمانی با توجه به شدت علائم یائسگی و سایر تاثیراتی که بر بیماری‌های قلبی، سرطان پستان و پوکی استخوان دارد بگیرند.
اگر برای کاهش علائم یائسگی، استفاده از هورمون درمانی را انتخاب می‌کنید، معمولاً بهتر است آن را با کمترین دوز مصرفی و برای مدت زمان کوتاه استفاده کنید.

منبع: سایت cancer.org

مطلب پیشنهادی

همه توده های پستان تومور سرطان هستند؟

اگر توده ای پیدا کردید یا متوجه تغییرات غیرمعمول دیگری شدید، وحشت نکنید، چون خیلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *